Pinot Grigio to zarazem szczep i wino, bardzo znane i cenione na całym świecie. Przyzwyczajeni jesteśmy myśleć o nim jako o winie wyłącznie białym, z mocno zaznaczoną kwasowością i delikatnym aromacie. Jednak niewielu wie, że w rzeczywistości grona PG są prawie czerwone, gdyż wywodzi się on z Pinot Nero.
Biorąc pod uwagę ilość zawartych garbników w skórce, łatwiej byłoby go kojarzyć z winem czerwonym, a rozpatrując jego spektrum aromatyczne, zdecydowanie bliżej mu do win białych. Najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą, że najcenniejsze dla naszego zdrowia substancje znajdują sie w zdecydowanej większości w skórkach winogron. Dlatego też wytwarzanie wina bez udziału skórek jest tak naprawdę jego zubożaniem (świadomym lub nie).
Flaibani tworząc miedzianego Pinota PG ukazał prawdziwą naturę tego wina. Trzeba jednak zauważyć, że do zbioru winogron przystępuje on średnio 10 dni później niż inni wytwórcy. Dzięki lekkiej maceracji moszczu, przy obecności skórek, uzyskuje obniżenie zwyczajowej kwasowości zwiększając jednocześnie aromat. Wracajac do źródeł, uzyskuje jego pierwotną zapomnianą dziś miedzianą barwę.
Zastosowanie w procesie produkcji niskich temperatur, służy wydobyciu wzmocnionego aromatu, przyczyniając się do powstania intensywnego Pinota Grigio, pełnego smaku, pozbawionego goryczy. Uzyskanie wina o takiej charakterystyce jest niezwykle trudne, ponieważ wymaga odkładania momentu winobrania do ostatniej chwili dla uzyskania pełnej, wymaganej dojrzałości gron.
Miedziany PG zadziwia aromatem, smakiem i barwą. Jest winem o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni. Z powodzeniem łączy sie z daniami z pomidorów, jak i ukazuje swoją klasę podany do owoców morza, ryb świeżych serów i pizzy. Należy pamiętać, że w odróżnieniu od klasycznych białych Pinotów Grigio, podawać go należy w wyższej temperaturze - 15 stopni Celsjusza.
Pinot Grigio