Mity i fakty na temat zakrętek na winie.

Opublikowano: środa, 24 październik 2012Mity i fakty na temat zakrętek na winie.

Oto kilka informacji, które byc może przekonają "winnych tradycjonalistów", że zakrętka na winie nie oznacza jego niskiej jakości, a wręcz przeciwnie ...

Dlaczego producenci coraz częściej decydują się na to, aby niektóre ze swoich produktów sprzedawać w butelkach z metalowymi zakrętkami (TAPO VITE, SCREW CAPS)?

Zakrętki:
- eliminują ryzyko wystąpienia choroby korka,
- eliminują niepożądane zmiany w smaku wina,
- umożliwiają doskonałe dojrzewanie wina, zarówno czerwonego jak i białego,
- eliminują występowanie zanieczyszczeń zewnętrznych,
- zapewniają niezawodne zamknięcie przez długi czas.
- umożliwiaja poziome połozenie otwartych butelek.
- zapewniają większą odporność na zmiany temperatury.
- są odporne na wilgoć.
- nie są bezbronne wobec insektów.
- wina mogą być przechowywane w piwnicach przez dłuższy czas.
- łatwe do otwierania.
- łatwiejsze do ponownego zamknięcia.
- są tańsze, więc pozwalają na uzyskanie atrakcyjniejszej ceny wina.
- mogą być utylizowane i przerabiane na surowce wtórne.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat zakrętek przedstawiamy poniżej.

Co takiego wyjątkowego maja zakrętki i czym różnią się od innych sposobów zamknięć?

Zakrętki eliminują ryzyko „wina korkowego” i chronią przed przedwczesną oxydacją. Ponadto umożliwiają rozwój wina z jego wszystkimi cechami, swobodnie i naturalnie, tak jak zalecają enologowie.

Czy zakrętki umożliwiają dojrzewanie wina?

Tak umożliwiają. Dojrzewanie wina jest charakterystycznym i naturalnym procesem winnym; następuje wraz upływem czasu i nie zależy od sposobu zamknięcia butelki. Niektórzy uważają, że jeżeli wino jest zamknięte przy pomocy zakrętki, to hamuje to naturalny proces dojrzewania wina. To nieprawda. W rzeczywistości, w samym winie dosyć jest tlenu dla procesów, postępujących naturalnie w czasie rozwoju wina, kiedy tlen jest niezbędny. Natomiast większość procesów odbywa się bez udziału tlenu.

Jakie jest ryzyko procentowe, ze zostanę poczęstowany kieliszkiem wina „korkowego”?

Ze statystyk przeprowadzanych przez enologów wynika, że w przypadku wina zamykanego korkiem naturalnym, 20% produkcji wina ma problem „korkowy”. Trzeba zaznaczyć, że tylko 8% z wyżej wymienionych jest zakażonych TCA czyli typową tzw. chorobą korka. Pozostałe 12% jest zaatakowane innymi rodzajami pleśni, zmieniającymi aromat i czyniącymi wino zupełnie anonimowym. Te problemy nie są spowodowane złym przechowywaniem wina w piwnicach u producenta, biorą się tylko i wyłącznie z wadliwej struktury użytego korka.

Dlaczego korek stwarza problemy coraz częściej?

Uzyskanie korka wysokiej jakości stanowi coraz większy problem dla producentów, nie tylko z powodu ceny (25-95 centów), ale również z powodu trudności w znalezieniu dobrego materiału. WWF (Word Wildlife Fundation) twierdzi, że 75% plantacji korka jest narażona na zniszczenie.

Czy użycie zakrętek powoduje jakieś ryzyko?

Nie. Najwyższa jakość i nieszkodliwość polimeru w kontakcie z żywnością, daje gwarancję niezmiennej jakości i smaku wina. Właśnie dlatego wiele firm, szanowanych na świecie, nie unika sprzedaży win zamykanych zakrętką.